Spis Treści
Ciekwe teksty:
link - link - link - link - link - link - link - link - link - link
Jak wygląda małżeństwo seniorów?
14 października 2014 Różności, Styl życia
senior2Niewielu małżeństwom dane jest wspólnie dożyć pięćdziesiątej „złotej” rocznicy ślubu. Pół wieku wspólnego życia potrafi poruszyć wyobraźnię i wymusić refleksję nad trwałością związku małżeńskiego oraz więzi, które łączą seniorów.
Zastanówmy się zatem, jak wyglądają małżeństwa seniorów – czy w pewnym wieku liczy się już tylko zrozumienie i komunia dusz, a namiętność idzie w odstawkę? Na czym polega sekret długiego i szczęśliwego pożycia małżeńskiego?
„Srebrna miłość” nie jest przelotnym oczarowaniem, a głębokim przywiązaniem opartym na wzajemnym zrozumieniu, zaufaniu i pewności, że cokolwiek się nie stanie małżonek nam pomoże. W wieku senioralnym nadal mogą występować konflikty i zwady, niemniej etap burz i katastrof jest już dawno za małżonkami. Miłość w jesieni życia przejawia się głównie w pozytywnym nastawieniu do siebie i świata, czułości wobec współmałżonka i akceptacji jego słabych stron.
W obliczu śmierci i odejścia mąż i żona stają się jednością, zdając sobie jednocześnie sprawę, że przez odrzucenie iluzyjności życia, wyłania się inny, o wiele pełniejszy wymiar miłości. Osiągnięcie takiego stadium wydaje się niezwykle trudne i wymaga dużej dojrzałości emocjonalnej. W przypadku osób, które przekroczyły pewien wiek, wejście w ten etap jest o wiele bardziej prawdopodobne niż w przypadku osób młodszych, które ogranicza namiętność i romantyczne uniesienia.
Życie erotyczne u osób starszych
Jeszcze do niedawna życie erotyczne u osób starszych było traktowane jak temat tabu. Do tej pory wiele osób uważa, że seks jest dla młodych ludzi i w pewnym wieku nie wypada o tym mówić ani tego robić. Nie da się jednak ukryć, że nawet 80- czy 90-latkowie mogą czerpać radość z kontaktów fizycznych – doznania erotyczne są nierzadko o wiele silniejsze niż w latach miłości, chociaż sfera seksualna zmienia się pod wieloma względami.
Po pierwsze u kobiet ok. 50 roku życia pojawia się menopauza, która może powodować dysfunkcje seksualne, np. nadmierną suchość pochwy czy spadek libido. Ponadto wiele kobiet powątpiewa w swoją atrakcyjność, dostrzegając pierwsze poważne oznaki upływającego czasu.
U mężczyzn z kolei spada poziom androgenów, co również może powodować zaburzenia seksualne jak spadek libido czy problemy z erekcją. Zmniejszenie objętości nasienia i osłabienie wrażliwości czuciowej na bodźce narządów płciowych znacznie zmniejsza przyjemność z doznań seksualnych.
Czym jest seks dla osób starszych?
Seks w wieku senioralnym nie jest nastawiony na prokreację. Jego głównym zadaniem jest dawanie obopólnej przyjemności i podtrzymywanie bliskiej więzi z partnerem. Wiele par, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia wciąż czuje potrzebę regularnego współżycia i podejmuje leczenie, aby zwiększyć swój popęd seksualny. Utrzymanie regularnych kontaktów seksualnych w wieku podeszłym daje także wiele korzyści zdrowotnych.
Człowiek aktywny seksualnie czuje się atrakcyjniejszy, młodszy i silniejszy niż osoby, które dawno temu zaniechały współżycia. Oczywiście potrzeby są znacznie mniejsze niż w wieku dojrzałym, niemniej wciąż można zachować pewną regularność w kontaktach. Ważne jednak, aby zaakceptować zmiany zachodzące w organizmie i wyjść poza sferę cielesną.
Seks w wieku podeszłym jest przede wszystkim doznaniem duchowym, który daje satysfakcję emocjonalną, a dopiero na drugim miejscu satysfakcję cielesną.